دحو الارض چه روزی است ؟

25 ذی القعده روز دحو الارض به معنای روز گسترش زمین است . آنچه میخوانیم برگرفته از کتاب المراقبات از آثار عارف کامل میرزا جواد آقا ملکی تبریزی است :

در روایات زیادی آمده است که در 25 ذی القعده کعبه نصب گردیده ، زمین گسترده شده ، آدم پایین آمده ، خلیل و عیسی متولد شدند و رحمت پخش شده است . از امیرالمومنین « ع » روایت شده است که فرمودند : اولین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد در 25 ذی القعده بود .

نعمت نصب کعبه و گسترش زمین شکلی دارد و ماهیتی . شکل ظاهری آن این است که خدای متعال در این روز زمین را برای سکونت و زندگی انسان ها آفرید و از رحمتی که در این روز نازل گردید ، زمین و نعمت های آن حتی بدن و روزی ما به وجود آمد .

نعمت هایی که با حس درک می شودند بالغ بر چند میلیون هستند و از اینجا می توانیم بفهمیم نعمت های غیر محسوس بیش از نعمت های محسوس است . از جمله این نعمت ها نیروهای نامرئی است که در این اجزا با تکثیر ، تحریک ، شکل دادن ، تغذیه ، زشد ، هضم ، دفع و .... فعالیت می کنند .

یکی دیگر از نعمت ها وجود ملکوتی این نیروها ، قوایی که از آنها تبعیت نموده ، کارکرد و تاثیر آن بر کار نیروهای نامرئی که به شرایط زمانی ، مکانی ، وضعیت جسمی و روحی و سایر شرایط خارجی بستگی دارد ، می باشد . و اگر انسان شکل ارتباط عوالم با یکدیگر را بفهمد ، به روشنی می یابد که تمام این عوالم در سلامتی کامل هرکدام از اعضای بدن و حتی هر جزء از اجزای آن عضو نقش دارند .

یکی از عالم هایی که انسان با نیروی خیال در آن دخل و تصرفات جزئی دارد عالم مثال است که بشر توانایی فهم و گستردگی آن را ندارد . به این نعمت ها بنگر و خود قضاوت کن که چگونه باید شکر این نعمت ها را به جا آوری ! و تازه اینها ظاهر نعمت هایی است که آفریننده زمین با گسترش زمین به تو عنایت نموده است .

در این مورد به اختصار میتوان گفت : آنچه اهل حق و مکاشفه دریافته و روایات اهل بیت وحی « ع » به آن اشاره دارد این است که خدای متعال آدم را آفریده و او را در عالم مثال قرار داد . عالمی که در بعضی از روایات از آن به بهشت و در بعضی دیگر به شهر جابلقا تعبیر شده است و این همان بهشت آدم است که از آن به زمین فرود آمده تا با عبور از این دنیا از نعمت های مثالی ، که در عالم برزخ برای او آمده شده بهره برداری کند ، که این عالم در برابر بهشت آدم بوده و جابلسا نامیده میشود . و اگر آدم به این دنیا نمی آمد هیچگاه به نعمت های سرای آخرت نمی رسید و تمام نعمت هایی که خداوند وعده داده است از فواید سفر به این عالم بوده و این عالم ایستگاهی از ایستگاه های سفر آخرت می باشد .

 

رَفَعَ سَمْکَهَا فَسَوَّاهَا * وَأَغْطَشَ لَیْلَهَا وَأَخْرَجَ ضُحَاهَا * وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِکَ دَحَاهَا

سقف آن را برافراشت و آن را منظّم ساخت * و شبش را تاریک و روزش را آشکار نمود * و زمین را بعد از آن گسترش داد

( سوره النازعات )

 

/ 12 نظر / 154 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فقیر خاکسار

يا علي مدد هر كدام از ما سه مرتبه غارت مي شويم نخستين مرتبه غارت ساعت مرگ است و ....... منتظر حضور و نظر شما عزيزان هستم يا حق [گل][گل]

فقیر خاکسار

يا علي مدد هر كدام از ما سه مرتبه غارت مي شويم نخستين مرتبه غارت ساعت مرگ است و ....... منتظر حضور و نظر شما عزيزان هستم يا حق [گل][گل]

فقیر خاکسار

يا علي مدد مقصود خدا و مصطفي حاصل شد [گل][گل] اي اهل ولا نمازتان كامل شد [گل][گل] در گوش جهان بانك ولايت پيچيد [گل][گل] تا آيه اكملت لكم نازل شد [گل][گل] الحمد الله الذي جعلنا من المتمسكين بولايت علي بن ابيطالب (ع) عيد سعيد غدير مبارك [گل][گل] [گل][گل]

فقیر خاکسار

يا حسين بن علي از باطن پاكت مدد وز دم عشاق سرمستان چالاكت مدد إن لقتل الحسين حرارة في قلوب المؤمنين لا تبرد أبدا از شهادت حسین (ع)آتشی در دلهای مومنان است که هرگز به سردی نگراید [گل][گل]

خادم حسین

سلام .ازآشنایی باوبتون خرسندم .مطالبتونم خوندم .ممنون .موفق باشیدوسربلند.[گل]

علی

سلام جناب صانعی عزیز دلتنگم و دیدار تو درمان من است بی رنگ رخت زمانه زندان من است در هیچ تنی مباد و بر هیچ رخی آن کز طلب عشق تو در جان من است مشتاق زیارت حضرت عالی هستم

تهرانی

حدائق : ۲۲. به رغم امکان آن و دعوتها ٬ حتی یک روز هم در هیچ مرتبه ای از مراتب و ساختار قدرت و حکومت نبوده ام و آنچه این جانب کاملا با آن موافقم ٬ تنها سه جمله است : ۱. شاه باید برکنار و محاکمه می شد ۲. تنها فرد شایسته برای حکومت ٬ حضرت آیة الله خمینی رضوان الله علیه بود ۳. پس از ایشان هم لایق ترین فرد برای زمامداری ٬ حضرت آیة الله خامنه ای مدظله است . از این سه گزاره که بگذریم ٬ همه ی سیاست گذاری و قانون گذاری های خرد و کلان و عملکردها و برخوردهای ریز و درشت نظام را مخالف و حتی در تضاد با اسلام دیده و می بینم اما تا آن اندازه که مربوط به حضرت آیة الله العظمی خمینی رحمه الله و حضرت آیة الله خامنه ای مدظله می شود ٬ یا این دو سید را مضطر و در نتیجه معذور می دانم یا مقتضای معصوم نبودن آنان . و باز اگر از این دو عبور کنیم ٬ همه را [ ... ] می یابم و می دانم .

تهرانی

از این که پس از سالها در حوزه بودن و پول امام زمان ( عجل الله فرجه ) را خوردن ، مرا به جرم بیان این حقیقت که جکومت ایران " ضداسلام " است ، " سگ پارس کننده " نامیدید ، بسیار سپاسگزارم . اما باید دانست که بنده شرف سگ بودن را ندارم و این ، اهانت به سگهاست . سگ ویژگی های بسیار خوبی دارد که لابد در فرمایشهای امیرمومنان خوانده اید . و متاسفانه ، حتی یکی از آنها در بنده نیست . موفق باشید .

مه دی

قول مطبوع از درون سوزناک آید که عود چون همی سوزد جهان از وی معطر می شود